Warsztat – Diagnoza i konceptualizacja w poznawczo behawioralnej terapii par
9 listopada 2024. 09:00 - 18:00
| 450PLNDiagnoza i konceptualizacja w poznawczo behawioralnej terapii par
Terapia par to szczególna forma psychoterapii, w której uczestniczą małżeństwa lub pary pozostające w związkach partnerskich.
Po okresie zauroczenia i wzajemnej fascynacji związki zaczynają ujawniać kryzysy, których źródła nie zawsze są oczywiste dla partnerów. Ludzie w bliskich związkach przeżywają trudności w komunikowaniu się i nie potrafią dzielić się wzajemnie swoimi emocjami. To moment, w którym wkracza psychoterapeuta – daje szansę na zmianę w zakresie wzajemnej komunikacji a także na zrozumienie potrzeb własnych i partnera, przerwanie błędnych kół we wzajemnych interakcjach i odbudowanie równowagi w relacji, a w konsekwencji na zwiększenie satysfakcji ze związku. Często zrozumienie źródeł problemu może pomóc go przezwyciężyć, a ćwiczone podczas sesji nowe sposoby komunikacji zbliżają partnerów do wzajemnego zrozumienia sfrustrowanych dotąd potrzeb.
Czego możesz oczekiwać
Jako uczestnik warsztatu poznasz podstawowe zasady pracy z parą i uporządkujesz wiedzę na temat funkcjonowania związku, przećwiczysz w małej grupie techniki sprawdzone w pracy z parami, poznasz zasady obowiązujące terapeutę pary i zyskasz szansę zrozumienia i skonceptualizowania przykładowych problemów par. Spotkanie obejmie następujące zagadnienia:
- Zasady prowadzenia terapii pary (kiedy prowadzimy, a kiedy nie prowadzimy terapii pary, zachowania i postawa terapeuty podczas pracy z parą)
- Prawidłowe sformułowanie celów do pracy z parą
- Przeprowadzenie wywiadu z parą
- Ustalenie, zrozumienie i konceptualizacja problemu, z jakim para się zgłasza
- Identyfikowanie i eliminowanie błędów w komunikacji pary
- Wzmacnianie satysfakcji z relacji poprzez modyfikowanie zachowań partnerów
- Wzmacnianie satysfakcji z relacji poprzez modyfikowanie przekonań na temat relacji i partnera
- Identyfikowanie i przerywanie błędnych kół w interakcjach
Warsztat zaplanowano tak aby połączyć podstawy teoretyczne pracy z parą w ujęciu poznawczo-behawioralnym z praktycznymi ćwiczeniami, rozwijającymi komunikację i empatię w związku.